Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 september 2013
TISSOT, F1, Cal 2031, Boett nr. 40732, herrur, 36 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad utavla, integrerad originallänk, ca 1979, box (ej komplett).
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27.61 T, Serie nr. 2853261, Ref nr. 6445-8, Boett nr. 6446/6603, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
SEIKO, herrur, 34,5 mm, Cal 7123, Serie nr. 088337, Boett nr. 7123-8430, stål, quartz, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1980.
SEIKO, herrur, 38,5 mm, Cal 7005A, Serie nr. 483308, Boett nr. 7005-7080, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1974, metallänk ej original.
TISSOT, PRX, Boett nr. P580-W, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. P580/152 S, ca 1998.
CERTINA, DS Podium, Boett nr. C001410A / 11BN0384965, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2005.
CERTINA, Club 2000, Cal 753, Boett nr. 753.2000.42, herrur, 34 mm, stål, quartz, mineralglas, dautm, skadad urtavla, defekt, ca 1985.
CERTINA, DS, Boett nr. 225.7070.44, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
CERTINA, DS, Titanium, herrur, 37 mm, Ref nr. Boett nr. 260.7046./7146.12, titan, quartz, safirglas, datum, originallänk (defekt), viklås, ca 2000.
CORTEBERT, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal Unitas 6498, ankargång, skadad urtavla, glas löst, ca 1970, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Waltham
WALTHAM, A.W.W. Co, fickur, 50 mm, Cal 620 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 19963076, Boett nr. 568177, doublé, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, ca 1914, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Waltham
WALTHAM, U.S.A, 43,5 mm, fickur, Cal 220 (15 stenar, 12 size), Serie nr. 22666278, Boett nr. 9164435, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 30 mm, doublé, quartz, mineralglas (skadat), skadad boett, integrerat läderband, ca 1990, box.
LONGINES, damur, 21 mm, Cal 14.16, Serie nr. 9558130, Ref nr. 6656, Boett nr. 6656 1 / 360, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, defekt, läderband, ca 1954.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 51 mm, Boett nr. 277, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Movado
MOVADO, fickur, 51,5 mm, Cal 800M, Boett nr. 25559/898700, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1925, fickurskedja i gulmetall.
FICKUR, 2 stycken, varav 1 mormorsur, silver, skadade urtavlor, defekta, mönster, motiv, bucklor.
FICKUR, 50 mm, Serie nr. 875010, Boett nr. 880556, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.