181 - 200 av 313
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 1998

Klubbad för

6 DESSERTSKEDAR, silver, gammalfransk, GAB o Ag Dufva, Sthlm 1907-12.

Utrop: 1 300 kr

BÄGARE, silver, vidgande på slät välvd fot, CG Hallberg Stockholm, 1901, H=14, D=11 cm.

Utrop: 1 400 kr

2 BÄGARE, PAR, silver, vidgande på rokokofot inv förgyllda GAB 1922 resp Hallberg 1934. H=11 cm.

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, silver art deco, JH Paulsen, Köpenhamn, 1940, D=13.5 cm, H=4.7 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

2 SALTKAR, par, silver rektangulära på fot, Wien 1862, L=5.5, H= 2 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, silver, mjukt triangulär signerad Gustaf Jansson CG Hallberg, Stockholm 1956, H=5, D=12 cm.

Utrop: 950 kr

SKÅL, silver jugend på 3 kulfötter med fiskar i relief svenska stämplar ca 1920, D=15.5,H=5.5 cm.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld med 6 briljanter totalt ca 0.42 ct samt safir, stl 16 3/4 mm.

Utrop: 2 800 kr

3 SKÅLAR, sliver olika storlekar, GAB, Stockholm 1935-36 H=5, 6.5, 7.5 cm.

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, silver, cylindrisk, hamrad, Michael Chavanne, Stockholm 1989, H=9, D=5.5 cm.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld med bergkristall, stl 18 1/4 mm.

Utrop: 950 kr

SKÅL, silver hamrad, signerad svenska stämplar 1939.

Utrop: 500 kr

2 DOPSKEDAR, samt skål silver, gravyr.

200 kr

Utrop: 250 kr

VAS, silver, MGAB, Löfman, 1979.

300 kr

Utrop: 350 kr

VAS SAMT LJUSSTAKE, silver.

Utrop: 400 kr

3 PAR ÖRHÄNGEN, 1 hänge, silver, kvarts.

800 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld / vitguld med briljant ca 0.07 ct stl 16 3/4 mm.

Utrop: 1 200 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld med åttkantslipad diamant stl 20 1/4 mm.

Utrop: 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 10 briljanter totalt ca 0.25 ct stl 16 mm.

Utrop: 2 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 åttkantslipade diamanter. stl 16 3/4 mm.

Utrop: 1 200 kr