101 - 120 av 132
1...567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 9 november 2013

Klubbad för

OMEGA, herrur, 22 x 32 (39) mm, Cal T 17, Serie nr. 8769370, Boett nr. 9625072, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (4/10), formverk, läderband, ca 1940.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, herrur, 27 x 27,5 (35) mm, Cal 10-200, Serie nr. 745819, Ref nr. 2530 1, Boett nr. 675459, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla (6/10), läderband, originalspänne, ca 1956.

Utrop: 29 000 kr

OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 36253179, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (7/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1225/212, ca 1973, Limiterad (men ej numrerad) upplaga i 2.000 exemplar (till Omegas 125-årsjubileum 1973).

Utrop: 15 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, herrur, 36,5 mm, Cal 2824-2, Serie nr. 757, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla (9/10), originallänk, viklås, ca 1995.

10 000 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, herrur, 38 mm, Cal 265, Serie nr. 12005475, Ref nr. CK 2505, Boett nr. 2505-16, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (4/10), läderband, ca 1950.

3 700 kr

Utrop: 1 900 kr

ASPREY, London, fickur, 67 mm, Boett nr. 304, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (4/10), defekt, ca 1900, läderetui ("Aspray, 66 Bond St. London").

Utrop: 1 500 kr

Klocktillbehör Rolex

ROLEX, Montres et Émaux de Genève, Collection H. Wilsdorf, 234 sidor, signerad av Hans Wilsdorf 1946, franska, tryckt i 600 exemplar, 1944.

5 100 kr

Utrop: 2 400 kr

FICKUR, 95 mm, Ref nr. 8 516, Boett nr. 70228, "gun metal", ankargång, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla (7/10), defekt, ca 1900, läderetui.

5 700 kr

Utrop: 3 400 kr

INTERNATIONAL WATCH CO. Mark XI, Cal 89, Serie nr. 1149357, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (7/10), defekt, gravyr (6B/346, 1504/48), läderband, ca 1947.

21 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC ORC Extreme Black (Ocean Race Chronograph), Serie nr. 425, herrur, 40 mm, digital, svart stål (PVD)/titan, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i svart stål (PVD), ca 2001.

18 400 kr

Utrop: 14 000 kr

Klocktillbehör Patek Philippe

ASKFAT, Patek Philippe, "Le Vase Grec", 200 x 160 x 30 mm, porslin, ca 2003, kartong.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

Klocktillbehör Patek Philippe

LUPP, i trä och gulmetall, signerad Patek Philippe, ca 2003.

1 700 kr

Utrop: 600 kr

Klocktillbehör Patek Philippe

BUTIKSSKYLT, Patek Philippe Nautilus, 78 x 37 mm, signerad Huguenin-Sandoz S.A. ca 1985.

375 kr

Utrop: 350 kr

Klocktillbehör Rolex

BUTIKSSKYLT, Rolex, Day-Date, 85 x 43 mm, mässing, Ref nr. 292, skadad, ca 1975.

750 kr

Utrop: 350 kr

Klocktillbehör Rolex

BUTIKSSKYLT, Rolex Explorer, 77 x 39 mm, mässing, Ref nr. 292, skadad, ca 1975.

800 kr

Utrop: 350 kr

Klocktillbehör Rolex

BUTIKSSKYLT, Rolex Submariner, 75 x 40 mm, mässing, Ref nr. 460, ca 1975.

1 100 kr

Utrop: 350 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, by L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal Peseux RZ 320, Ref nr. 8005, Boett nr. 19892, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (5/10), integrerad armlänk, Ref nr. 226, ca 1970, box.

Utrop: 5 500 kr

Klockor Blancpain

BLANCPAIN, Rayville S.A. damur, 13 mm, Cal R-52, Serie nr. 311, Boett nr. 1329, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1950, etui (Nordiska Kompaniet).

3 600 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Chopard

L.U.C. Prima, fickur, 53,5 mm, savonett, Boett nr. 240128, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), skadad boett, gravyr, ca 1925, signerad sämskskinnspåse, etui.

5 700 kr

Utrop: 5 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 34 mm, Cal 885, Serie nr. 2108228, Ref nr. 20007, Boett nr. 1284240, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), defekt krona + axel, läderband, originalspänne i doublé, ca 1971.

6 300 kr

Utrop: 5 500 kr