Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 9 november 2013
HÄNGUR, 22 mm (sfärisk), Boett nr. 313264, silver (0,935)/emalj, manuell, ankargång, skadad urtavla (6/10), ca 1900.
OMEGA, damur, 15,5 mm, Cal 580, Serie nr. 17903108, Boett nr. 477998 / 7112 GY, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla (9/10), integrerad originallänk, längd 177-182 mm, totalvikt 23,8 gram, ca 1960.
Klockor Aquastar
AQUASTAR, Genève, Seatime, Cal AS 1902/03, Ref nr. 1903, Boett nr. 525229, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), vridbar innerring, tropicalband, ca 1970.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 528-8, Serie nr. 404806, bordsur, 210 x 230 x 160 mm, gulmetall, skadad urtavla (8/10), drivs av temperaturskillnad, ca 1975, etui.
Klockor Bordsur
RESEUR, 36 x 50 x 22,5 mm, Verk nr. 142967, Ref nr. 4734, förgyllt silver/emalj, ankargång, skadad urtavla (5/10), defekt, emaljmotiv med guldfärgad dekor, nyckel, ca 1910, etui.
Klockor Tudor
TUDOR, Oyster-Prince, Submariner (200m = 660ft, SWISS), Mark II, s.k. "pointed crown guards", gilt track, Ref nr. 7928, Serie nr. 409752, Boett nr. 7928, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla (7/10), dykring saknas, NATO-band, tillverkad andra kvartalet 1963.
JOACHIM HOVENSCHIÖLD d.ä. (1734-1800), Stockholm, fickur, 54,5 mm, Serie nr. 298, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla (5/10), bucklor, ca 1787, boetten tillverkad av Peter (Pehr) Åberg i Stockholm 1787.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Borne, Cal 526, Serie nr. 158910, bordsur, 169-178 x 97-109 x 210 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, skadad urtavla (9/10), ca 1965.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, herrur, 35 mm, Cal 27 SC, Serie nr. 711803, Ref nr. 3483, Boett nr. 2639526, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1969.
FICKUR, 48,5 mm, kvartsrepeter (defekt), Boett nr. 32702, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla (6/10), defekt, ca 1860, nyckel.
LONGINES, Comet, Cal 702, Serie nr. 50508314, Ref nr. 8475, Boett nr. 15781772, herrur, 34,5 x 41 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1970.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD PERREGAUX, Luna, herrur, 34,5 mm, Cal 12, Serie nr. 123636, Boett nr. 9034 Q, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1970.
LONGINES, Admiral (T SWISS T), Cal 505, Serie nr. 50339752, Ref nr. 1002, Boett nr. 505-1002, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla (6/10), iläggsring saknas, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 12-70, ca 1970.
IWC, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 66, Serie nr. 567666, Boett nr. 671522, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, ca 1913.
IWC, fickur, 54 mm, savonett, Cal 66 (H6), Serie nr. 469989, Boett nr. 617797, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, monogram, ca 1910.
Klockor Bordsur
KENDALL & CO, 17 Rue de la Paix, Paris, reseur, 55 x 55 x 58 mm, Serie nr. 1722, silver, mekanisk, nyckeldragare, skadad urtavla (6/10), kompass, termometer, barometer, kalender, ca 1900, nyckel, etui.
HEUER, Monaco, Cal 11, Serie nr. 162781, Ref nr. 1133 G, Boett nr. 1133, kronograf, herrur, 40 x 38 (45,5) mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), boetten signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1969.
HEUER, Camaro, "Tachymeter", Cal Valjoux 92, Boett nr. 121161, kronograf, herrur, 37 x 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), boetten signerad Heuer-Leonidas S.A., läderband, ca 1970.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 401, Serie nr. 1677641, Ref nr. R 1214, Boett nr. 1708611, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1963, box.