141 - 160 av 243
1...789...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013

Klubbad för

RING, 18K guld, 11 safirer ca 1 ctv (slitna), 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS (1 litet nagg), stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, svensktillverkad, gravyr.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, tsavorit 1,34 ct och 2 triljantslipade gula diamanter 0,88 ctv, enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 32 500 kr

BROSCH, 18K guld och vitguld, grön turmalin, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS, vikt 12,7 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, gulorange briljantslipad diamant, (bestrålad) ca 1,80 ct, mycket små inneslutningar, skadad kulett, stl 16,5 mm, vikt 11,5 g, gravyr.

Utrop: 46 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv, ca TW(F)/VVS2, 2 smaragder, (1 smaragd skadad och nagg på 1), stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, bruten plombering med gradering av R. Krieger, Stockholm 1981.

Utrop: 21 000 kr

RING, 18K rodierat guld, briljant- och baguetteslipade diamanter 0,77 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 4,8 g.

4 900 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomstermotiv, Broschen troligen tillverkad av Göran Lagerkrantz Stockholm, omkring 1900, örhängen Konrad Wahlström Stockholm 1946, vikt 8,7 g, örhängen med skruvmekanism.

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, 18K guld, 3 droppslipade blå safirer ca 1,20 ctv, 51 briljantslipade diamanter och 1 navettslipad diamant ca 1,45 ctv, ca W-TCr/SI, längd 45,5 cm, vikt 13,8 g, mindre skada på en safir.

Utrop: 21 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 ovalslipade rubiner ca 6,00 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, längd 2,8 cm, vikt 11,2 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 1,72 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 10 800 kr

BESTICKSERVIS, 72 delar, Chippendale, silver, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, GAB 1970-tal, vikt 2591,3 g.

Utrop: 11 400 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, rubin, 8 briljantslipade diamanter på ca 0,25 ctv, TW/VS-SI, storlek 18,5 mm, vikt 2,7 g, rubin skadad.

2 200 kr

Utrop: 3 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, mindre skador, sprickor som når ytan, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 2 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin, sprickor som når ytan, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 safirer ca 1,14 ctv, 100 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS (2 skadade), vikt 13,8 g, stift.

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld med 9 rubiner ca 1,20 ctv, 27 diamanter ca 0,17 ctv, vikt 11,2 g.

Utrop: 4 800 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärta, briljant ca 0,16 ct, ca TW/VS, skadad kulett, vikt 18,6 g.

Utrop: 7 700 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 112 diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, vikt 7,3 g, (en liten spricka i guldet).

Utrop: 9 600 kr

HÄNGE, 18K guld, 13 åttkantslipade diamanter ca 0.40 ctv, TW/VS, 25x25 mm, vikt 10,2 g.

Utrop: 4 800 kr