Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013
RING, 18K guld, 11 safirer ca 1 ctv (slitna), 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS (1 litet nagg), stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, svensktillverkad, gravyr.
RING, 18K vitguld, tsavorit 1,34 ct och 2 triljantslipade gula diamanter 0,88 ctv, enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
BROSCH, 18K guld och vitguld, grön turmalin, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, gulorange briljantslipad diamant, (bestrålad) ca 1,80 ct, mycket små inneslutningar, skadad kulett, stl 16,5 mm, vikt 11,5 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv, ca TW(F)/VVS2, 2 smaragder, (1 smaragd skadad och nagg på 1), stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, bruten plombering med gradering av R. Krieger, Stockholm 1981.
RING, 18K rodierat guld, briljant- och baguetteslipade diamanter 0,77 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 4,8 g.
BROSCH, ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomstermotiv, Broschen troligen tillverkad av Göran Lagerkrantz Stockholm, omkring 1900, örhängen Konrad Wahlström Stockholm 1946, vikt 8,7 g, örhängen med skruvmekanism.
COLLIER, 18K guld, 3 droppslipade blå safirer ca 1,20 ctv, 51 briljantslipade diamanter och 1 navettslipad diamant ca 1,45 ctv, ca W-TCr/SI, längd 45,5 cm, vikt 13,8 g, mindre skada på en safir.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 ovalslipade rubiner ca 6,00 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, längd 2,8 cm, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 1,72 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
BESTICKSERVIS, 72 delar, Chippendale, silver, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, GAB 1970-tal, vikt 2591,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, rubin, 8 briljantslipade diamanter på ca 0,25 ctv, TW/VS-SI, storlek 18,5 mm, vikt 2,7 g, rubin skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, mindre skador, sprickor som når ytan, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin, sprickor som når ytan, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, inverterade naturaler, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 safirer ca 1,14 ctv, 100 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS (2 skadade), vikt 13,8 g, stift.
BROSCH, 18K guld/vitguld med 9 rubiner ca 1,20 ctv, 27 diamanter ca 0,17 ctv, vikt 11,2 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 112 diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, vikt 7,3 g, (en liten spricka i guldet).