Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013
RING, 18K vitguld, 4 carréslipade blå safirer ca 0,60 ctv, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 7,4 g, gravyr.
RING, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer ca 0,80 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, en diamant skadad.
HÄNGE, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI2-P1, vikt 0,9 g.
RING, 18K vitguld, 61 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, Guldfynd, stl 16 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca W/VS, BA Konstgjuteri, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1 g.
RING, 18K vitguld, Mabépärla, 31 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCR-CR/SI, stl 17,25+ mm, vikt 8,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, diameter 1,8 cm, vikt 12,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca CR/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-SI, Guldateljen Eriksson och Grönholm, Uppsala, stl 19 mm, vikt 7,3 g.
Accessoarer Övrigt
WALTER LAMPL, parfymflakongsetui, 14k förgyllning, USA 1930/40-tal, märkt Cachette by Lampl, höjd 5 cm, vikt 3,6 g, flakong i glas medföljer.
Accessoarer Pennor
CARTIER, Stylos Must 2, kulspetspenna, blå och förgylld, refnr 965831, originaletui, cert.
Visa varaAccessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück mod 149, svart delvis förgylld, stift 18 k guld/vitguld, originaletui, ytterbox.
BROSCH, 18K guld, 5 odlade pärlor, 4 diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, längd 6,5 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, Cr(J)/SI2, IGI cert nr F6D55318 och F6D55329, stift, vikt 3,8 g.
DIAMANT, 0,99 ct, droppslipad, naturlig Fancy Deep Brownish Orangy Yellow, GIA cert 2151212844, P1.
KEDJA, ARMBAND, 18K guld/vitguld, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, längd 42 samt 18,5 cm, vikt 90,4g.