Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2013
ÄGG, silver, emalj, 2 granater, invändigt förgyllt, ställ i silver, Jugend, Ryssland St Petersburg 1900-talets början, höjd 9,5 cm exklusive ställ, vikt 151,3 g, mindre emaljskador.
OTTO HENRIK SJÖBERG (1726-1775) supsked, silver, kronknopp, randdekor, blad graverat med blomma, Falun 1760, längd 16 cm, vikt 32,1 g, ägarmonogram på baksidan.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,38 ct, ca Cape(M)/VS, 8 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,5 mm, vikt 9,3 g.
ARMBAND, 18K guld, x-länk med stav innehållande 12 blå och gröna turmaliner ca 16 ctv (2 har mindre skada), längd 17,6 cm, vikt 23,3 g, svenska stämplar.
ARMRING, 18K vitguld, 24 baguetteslipade diamanter 4,76 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, vikt 22,5 g, öppningsbar, 1 diamant skadad.
LUKTDOSA, silver, förgylld, balusterformad, driven och ciselerad dekor av blommor och rocailler, Sverige 1700-talets andra hälft, stämplad AR, höjd 5 cm, vikt 25,5 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, hjärtslipad smaragd ca 2,50 ct, inneslutning når ytan, 10 briljant- och 6 baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCR/VS, stl 17 mm, vikt 5,6 g, en baguetteslipad diamant har en skada på ett hörn.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 droppslipade gröna safirer i olika nyanser ca 9,75 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS, längd 3,6 cm, vikt 13,8 g, stift/clips.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCR-TCA/SI-P. stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 st briljanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 5,0 g, storlek 18 mm
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, 4 baguette- och 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
ZOCCAI, örhängen, 18K vitguld, blå safirer, 22 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stift, längd 5 cm, vikt 11,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enilgt gravyr, ca W/SI, Schalin, stl 18,75 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, Hans Strömdahl, Stockholm 1989, stl 18+ mm, vikt 5,2 g, nagg på safirerna.
RING, 18K vitguld, rubin, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.