Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2013
ARMRING, förgyllt silver,granater och orientalsika pärlor, Österrike, diameter 5,8 cm, säkerhetskedja, antik.
RING, 18K guld/platina, turmalin, 6 diamanter ca 0,06 ctv, åttkantslipade och rosenslipade, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosetter med 16 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv och odlade pärlor, skruvmekanism, vikt 4,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 2,50-6,50 mm, lås 18K guld, pärla saknas, längd 42 cm, trätt utan knutar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 4,6 g, huggies.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, svenska stämplar, vikt 3,5 g.
COLLIER, odlade rosa sötvattenspärlor ca 7-10 mm, barocka, ametister, lås i silver, längd 48 cm.
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor, button, ca 3x4 mm, 5-radigt, lås i gulmetall, längd 38 resp 20 cm.