Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2013
RING, 14K guld, stjärnrubin ca 8,00 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g.
Smycken Herring
KLACKRING, 18K, vikt, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS stl. 15 3/4, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, 2 droppslipade smaragder, sprickor som når ytan, skador, 5 diamanter ca 0,05 ctv, mindre skador, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor ca 12,5 mm, vikt 5,2 g, bouton, stift.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenpärlor ca 12,5 mm, bouton, stift, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, sterling silver, odlade färgade sötvattenpärlor ca 7,5 mm, kulor av granat, längd 46 cm, vikt 34,0 g.
PÄRLCOLLIER, sterling silver, 2 rader, odlade ovala sötvattenspärlor ca 9 mm, blå topas, längd 62 cm, vikt 165,4 g.
PÄRLCOLLIER, sterling silver, odlade barocka sötvattenspärlor ca 6-10 mm, de små är färgade, längd 66 cm, vikt 93,7 g.
PÄRLCOLLIER odlade sötvattenspärlor, offround, ca 8,5x9,5 mm, silverkula, lås i silver, längd 44 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld odlade färgade droppformade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, stängbar krok,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 5,5-9,5 mm, förgyllt material, längd ca 98 cm.
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade sötvattenpärlor ca 6-7,5 mm, vita, aprikosa samt färgade, del på vitt collier skadad, lås i silver samt gulmetall, längd 38 cm, 45 cm, samt 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 14-16 mm, skada på en pärla, barocka, korall, lås i silver, längd ca 48 cm.
PÄRLCOLLIER, vitmetall, odlade sötvattenspärlor i olika former varav några är färgade, färgstenar, 3 rader, längd 44 cm, vikt 62,6 g.