Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2013
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, vikt totalt 974 g, K. Andersson Stockholm 1917/1920.
TRESTENSRING, 18K guld, rund fasetterad rubin, 2 briljantslipade diamanter 0,67 ctv, TW/P, enligt gravyr, stl 15 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1998, vikt 5,8 g, inneslutningar når ytan i diamanterna, rubinen har slitna fasettkanter.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 15 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1998, vikt 5,5 g.
KANNA, silver, rotting, två isolerade delar, England, 1905, C.S.Harris & Sons, höjd 11,5 cm, vikt 483,1 g, skada på pip, lagning på hänkel, för smältning av t.ex. choklad i vattenbad?
TRANCHERBESTICK, silver, förgylld metall, empirstil, Sverige 1900-tal, längd 26 och 29 cm, vikt 180,7 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41m, vikt 14,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 7,5 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad rubin 1,08 ct, 12 briljanter 0,84 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, Stigbert för Engelbert, Stockholm år 1977, vikt 6,5 g, slitna klor, nagg på en diamant.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade rubiner, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 37,50 ct, orientaliska halvpärlor, odlade pärlor, 18 diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 48,5 cm, hängets mått 3,9 x 5,5 cm, total vikt 32,2 g, kedjan tillverkad av Gunnar Fahlström i Stockholm 1953, säkerhetskedja, nagg på ametistens rondist, 2 odlade pärlor skadade.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 18,7 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 19,5 g.
REY URBAN, brosch 18K guld, skuren jade, Stockholm 1960, längd 3,5 cm, höjd 4 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 blå safirer, nagg, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/ VS, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,9-7,4 mm, 2-radigt, krysopras, lås 18K guld, krysopras, längd 39 cm.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 16,9 mm, 96 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W/P, inneslutningar som når ytan, längd 40 cm, vikt 32,0 g, ca 7 diamanter skadade.