Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2013
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, 41 cm lång, Anders Wedia, Söderhamn 1854, trähandtag, ingraverade initialer, vikt 109 g.
BROSCH, 18K vitguld, smaragder, rubiner, 6 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-CR/ SI, längd 4,8 cm, 12,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 cv, TW/VVS-VS, Stockholm 1977, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, slitna klor.
MATSILVER, personligt reseschatull Pehr Albin Dihlström innehållande 6 bestick i silver av O. Lideberg , Stockholm, från 1876, "Snäck", litet monogram P.A.D., besticken väger 326 g totalt.
SYSKONRING, platina, 2 mediumslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr(I)/nagg på rondisterna, i övrigt mycket små inneslutningar, 8 diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, Stockholm 1949, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g. En liten diamant skadad på undersidan.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hänget i 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,38 ct, ca TCape(K)/VS 1, längd 47 cm, vikt 3 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant 0,29 ct, 148 briljantslipade diamanter 1,28 ctv, ca TW-TCape/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca Cr-TCa/VS1, stl 16,25 mm, vikt 16,1 g.
HÄNGE, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 0,45 ct ca TCape/VS, 11 åttkant- 1 briljant- och 1 droppslipad diamant ca 0,40 ctv, ca W-CR/VS-P, längd 3,3 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/ VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr-Cape/P, stl 19 mm, vikt 6,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, en mediumslipad diamant ca 0,36 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, blomma, bergkristall och grön kalcedon, 9 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW/VS-SI, längd 7,5 cm, utländska stämplar, vikt 24,4 g, (mindre skada och lagning på blomman, mindre skada på en diamant).
Visa varaSmycken Herring
HERRING, 14K vitguld, 76 briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,44 ctv, (varav 28 bestrålade blå och 48 ca Cape/SI-P), stl 20,5 mm, vikt 14,5 g.