Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2013
ZACHARIAS LUNDQVIST(1836-1847), ljusstakar, ett par, silver, lyrdekor, Stockholm 1839, höjd 14 cm, vikt 357,4 g, fyllda, lagningar, ena staken något sned.
RING, 18K guld, 3 ovala blå safirer ca 1,51 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g, 3 diamanter skadade.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,80 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca CA/SI, vikt 8,1 g, stift.
RING, 18K guld, 7 cabochonslipade smaragder ca 2,32 ctv (ca 1,27 ct + 1,05 ctv), 4 cabochonslipade blå safirer, 28 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, nagg, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, inneslutningar når ytan i smaragderna.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala blå safirer ca 1,65 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-CA/VS-SI, stift, vikt 4,4 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCape/P, stift, 2,9 x 1,1 cm, vikt 5,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, Essex crystal/reverse intaglio crystal, cabochonslipad månsten med målat fågelmotiv, pärlemorbotten, 1 månsten skadad, vikt 8,0 g, stämplade AM.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 279 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, längd 20 cm, vikt 12,1 g, ca 4 diamanter med nagg.
JADECOLLIER, 2-radig, 9,6 mm ljusgröna kulor i A-jade, längd 38 cm, lås i sterling silver, vikt 107,7 g.
TIFFANY & CO, helalliansring, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W/P1, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
Silver Kaffeservis
CARL FAHLBERG (1755-1793), gräddkanna, silver, invändigt förgylld, båtformad på tre lejontassar, livet med driven och ciselerad dekor av blommor, rokoko, Uppsala 1779, längd 16,5 cm, vikt 195 g, smärre slitage, insidan samt hänkeln med smärre bristningar.
MATSILVER, 14 delar, silver/rostfritt stål, modell Olga, osthyvel, 2 bordsknivar, 2 bordsgafflar, 2 bordsskedar, smörkniv, 6 kaffeskedar, GAB/MEMA 2000-tal, vikt 507,8 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,06 ct, ca Cape(N)/VS, 26 briljant- och 14baguettslipade diamanter 0,75 ctv, ca W-TCr/Vs-P, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/SI, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 bergkristaller, blå safirer, 2 briljanter ca 0,02 ctv, vikt 8,8 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, blomma (ros) i 18K guld och vit korall, tunn spricka, 6,8 x 4,5 cm, vikt 32,6 g.
RING, 18K guld, 11 mm bred, 60 briljanter 1,20 ctv (enl gravyr), ca W-TCr/SI (1 dia trasig), stl 16,5 mm, vikt 11,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rödguld, 12 större och 56 mindre briljanter ca 1,25 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,9 g.