Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2013
Klubbad för
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 14 blå safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 40,5 cm, vikt 4,7 g, nagg på 1 safir och 2 diamanter.
COLLIER, silver, aventurin kvarts, Michelsen Stockholm 1959, längd 41,5 cm, vikt 12 g.
ÖRHÄNGE, 18K guld/rodierat guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr/VS-SI, stift/clips, vikt 3,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, snäckskalskamé, Italien, 1930/40-tal, höjd 2 cm, vikt 7,8 , enligt uppgift inköpta på Mandile Cameos - Corals Sorrento.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,11 ct, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g.