Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, 1 nagg, vikt 4,6 g.
THOMAS SABO, hänge/kedja, sterlingsilver, rosa imitationspärla, cz, längd 40/44 cm.
COLLIER, HÄNGE, ARMBAND utan lås, 18K guld, hårarbete, emalj, emaljskada, längd 42 cm, hårarbetet skadat på colliet. Colliet Axel Rosin Kalmar 1871.
ARMBAND, 18K guld, hårarbete, Emanuel Forssman Växsjö 1860, längd 21 cm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, smaragd, nagg, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCape/P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, lapis lazuli, malakit, kulor ca 12 - 12,25 mm, lås i förgyllt silver, längd 44 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/VS, vikt 1,1g, stif.
SALT & SOCKERSTRÖARe, 6 st, silver, England 18/1900-tal, höjd 9-16 cm, vikt 374,5 g, mindre skador.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant 0,47 ct, ca Tcape/P 1, stl 18,75 mm, vikt 2,3 g
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guldram, målat porslin, glas och orientaliska pärlor, 3 pärlor saknas, öppningsbar, diamter 2,4 cm, vikt 5,6 g totalt.
RING, 18K guld, safir ca 0,45 ct, 2 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 1,8 g, tunn skena.
BROSCH, silver, nål i 18K guld, rosenslipade diamanter, antik, 3,5 x 2,7 cm, vikt 9,4 g.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, antik, längd 2,7 cm, vikt 3,2 g.