Avslutad | Klockor – Lördag 1 juni 2013
MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 2047, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, visare saknas, emaljmotiv (skadat), mönster, ca 1895.
TAG HEUER, Carrera, Twin-Time, Cal 7 (ETA 2893-2), Serie nr. TN9616, Ref nr. WV2116, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, 24-timmarsvisning, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/F A1, ca 2003, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69138, Serie nr. E262573, Cal 2135, Verk nr. 1696104, Boett nr. 6900A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, briljantkrans (40 st. TW/VVS, ca 0,80 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-O8/68 B, ca 1990, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 259470, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 2498991, Boett nr. 247595, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, löst glas, gravyr, bucklor, ca 1925, skinnpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16622, Serie nr. D277285, Cal 3135, Verk nr. 3 0847029, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/platina, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78760-MA6, cert, december 2005, box, ytterkartong.
PIERCE, herrur, 35 mm, Cal Pierce 103, Boett nr. 171, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas (defekt), skadad urtavla, skadad boett, bucklor, läderband, ca 1955.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 20977142, Ref nr. JD 166.001, Boett nr. 166.001, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1963, metallänk ej original.
OMEGA, Genéve, Cal 1012, Serie nr. 35394958, Ref nr. BA 166.163, Boett nr. 166.163, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 6318138, Cal 2030, Verk nr. 773341, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.D14-E8/468 J, ca 1980.
OMEGA, Seamaster Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 55155833, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 1996, box.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Serie nr. 32253711, Ref nr. L5.680.4, kronograf, herrur, 30 x 36 (45) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600108153, cert, april 2010, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Cal P 7001, Ref nr.227, Boett nr. 786.7001, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, ca 1980.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 21429254, Ref nr. BA 111.017, Boett nr. 111017, herrur, 27 x 27 mm, 18K guld/vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964, box,
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. W746657, Cal 2135, Verk nr. 3207061, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-A/568, cert, december 1996, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179173, Serie nr. D381459, Cal 2235, Verk nr. A 1511079, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63133-MA10, cert, januari 2006, box.
DAMUR, 15 x 26 mm, Boett nr. 155236, 18K vitguld, manuell, plexiglas, diamantkrans (76 st. enkelslipade, W/VS-SI, ca 0,60 ctv), skadad urtavla, ripsband med lås i 18K vitguld (6 st. enkelslipade diamanter, W/VS-SI, ca 0,06 ctv), ca 1940.
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 66921026080, damur, 21,5 x 21 (29) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (1-radig, skadad), viklås, cert, juli 1986, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Portuguese, Cal 79350, Serie nr. 2998423, Ref nr. 3714-17, Boett nr. 3270800, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, cert, mars 2008, box.
OMEGA, Seamaster Professional (600m/2000ft), Planet Ocean, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81866198, Serie nr. 81866198, PIC nr. 222.63.46.20.01.001, Ref nr. BG 168.1650, Boett nr. 168.1650, herrur, 46,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, läderband, viklås i 18K guld, cert, juni 2011, träbox, ytterkartong.