Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj 2013
PÄRLCOLLIER, odlade, sötvattenspårlor, grå, vita, rosa, silverlås, längd 45 pärlhalsband, grå, vita pärlor. Lås i silver.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 6 gammalslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant ca 2,75 ctv, ca W-TCa/P1, 6 rosenslipade diamanter, längd 4,5 cm, vikt 4,6 g, tre stenar med nagg.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18K guld, 1 liten äkta pärla, 1 pärla saknas, vikt 3,0 g, tidigt 1900-tal.
ARMBAND, 18K guld, stelt, grön emalj, skadad, rosenslipade diamanter, gömma, ca 1880, omgjord, små bucklor, innermått 15,5 cm, vikt 48,3 g.
RING, 18K guld, ljusgrön sten, oktagonal låg cabochon, Stockholm ca 1945, stl 17,75 mm, vikt 10,3 g.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, 18K guld, syntetisk blå spinell, Victor Janson, Lindesberg 1947, monogram "H", vikt 26,9 g, etui.
HÄNGE, 18K guld, 5,4 x 3,4 cm, snäckcamé, K. Larson, Stockholm 1939, vikt 9,5 g, etui.
OSTKNIV, silver, stålskaft, Frankrike 1800-tal, längd 20 cm, vikt 39,5 g, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljanter och 2 åttkantslipade diamanter 1,17 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 44 cm, vikt 13 g.
RING, 14K rodinerat guld, briljant ca 0,52 ct, ca TW/VVS, ca 55 mindre briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 4 g,
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, Delins guldsmide Malmö 1999, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, gravyr, slitna klor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 hjärtslipade blå safirer ca 0,90 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca CR-TCA/VS, längd 1 cm, vikt 2,5 g, stift.
Hänge, 18K guld, droppslipad blå safir ca 0,80 ct, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCR-CR/SI, längd 1,8 cm, vikt 1,1 g.
Ring, 18K guld, hjärtslipad smaragd ca 1,50 ct, spricka som går upp i ytan, 44 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TCR-CA/VS-SI, 2 skadade i paviljongen, stl 17+ mm, vikt 8,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, Stockholm 2005, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,09 ctv enligt gravyr, Stockholm 2001, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.