Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj 2013
RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca CR-TCA/VS, Magaliff Stockholm 1930, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 0,99 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 3,4 g, diamanterna är skadade, den ena i kronan den andra i paviljongen.
RING, 14K guld, odlad pärla 7,30 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca CR-LB/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, 14K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-CR/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, en klo saknas.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, inneslutningar når ytan, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCR-CA/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalt fasetterad blå safir, 10 diamanter ca 0,22 ctv, ca W-LB/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,9 g.
Silver Vas
VAS, silver, trumpetformad, Tyskland 1900-talets första hälft, höjd 27 cm vikt 308,1 g, fylld fot.
HANS PETTER WOLLRATH (1725-1768), bägare, silver, delvis förgylld, Arboga 1740, höjd 9,5 cm, vikt 78,7 g, gravyr på livet.
Silver Fat
GUSTAF MÖLLENBORG, fat för ljussax, silver, räfflad kantbård, Stockholm 1831, 21,5x7,5 cm, vikt 129,3 g.
OLOF YTTRAEUS (1775-1810), supkalk, silver, invändigt förgylld, Uppsala 1804, höjd 12,5 cm, vikt 57,2 g.
SUPKALK, silver, ciselerad dekor, Wien 1861, höjd 11 cm, vikt 54,8 g, mindre buckla på fot.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, Petterssons Eftr. Juvelerar Ab, Stockholm 1964, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.
PÄRLCOLLIER, äkta pärlor, doserade, ca 2,28-5,30 mm, lås i 18K guld, 4 halvpärlor, stämplat GD&Co, Malmö 1960, längd 48 cm, säkerhetskedja.
SALTKAR, ett par, silver, invändigt förgyllda, Empir, skattstämpel Tyskland Preussen 1809, höjd 6 cm, vikt 135,5 g.
RING, 18K vitguld, 1 ovalt fasetterad blå safir ca 1,25 ct och 8 fyrkantigt fasetterade blå safirer, 8 briljantslipade och 40 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-CR/VS-P, inneslutningar når ytan, en briljant är skadad, stl 17,25 mm, vikt 9 g, en klo saknas, porositet, svaga fattningar.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 72 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stift/clips, vikt 13,2 g, några stenar skadade, svaga fattninger.