Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj 2013
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljanter ca 0,30 ct totalt, ca W-TCr/SI-P1, stift, vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, mörkblå safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P1, Richard Thielemann, Lidköping 1966, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g,
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,90 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, 2 diamanter skadade och ej inräknade i priset, 16 carréslipade safirer, nagg på några, Stockholm 1994, stl 17 mm, vikt 22,8 g.
Silver Fat
A DRADGSTED, fat, silver, kontrollstämpel C F Heisse Danmark 1917, 49x32 cm, vikt 1174,3 g.
BERNDT HALCK (1736-1791), bägare, silver, konisk form, räfflad fotring, Halmstad, 1753, höjd 8 cm, vikt 51,3 g, mindre bucklor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld vikt 3,5 g 9 briljanter 0,75 ctv enl.gravyr ca TW/VS stl. 19 mm . B. Nilsson
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS, stort bord, Guldsmed Bertil Nilsson, Stockholm 1975, stl 18,75 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K,vitguld ca 0,98 ct (enl.gravyr),ca TW(G)VS2 vikt 8,2 g stl. 21,0 mm B.Nilsson 1976
HÄNGE/KEDJA 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, kedja längd, 40 cm, vikt 3,7 g, nagg på rondist, slitna fattningar.
PÄRLCOLLIER, 6,5 - 6,8 mm odlade pärlor, längd 72 cm, lås i 18K vitguld med 7 rubiner, vikt 47,8 g (varav låset ca 8 g).
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 3,83 ct, förseglad, oval blandslipning, IOG certifikat, 2 mindre håligheter, svagt slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir, hack, sprickor som når ytan, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, 1 diamant skadad, Thomasson Ab, Stockholm 1962, stl 17 mm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, platina, 4 blå safirer, 5 mediumslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca CR-CA/SI, genombruten dekor, 1940/50-tal, längd 18,5 cm, vikt 10,1 g, säkerhetskedja, en safir skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 5,80-9,00 mm, lås i 18K vitguld med en cabochonslipad rosa turmalin, låset stämplat Borgila, längd ca 51 cm.