Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj 2013
RING, 18K vitguld, 4 smaragder, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,35 ctv. ca TW-VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,2 g, italiensk stämpel, etui, ytterkartong.
HÄNGE/KEDJA, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, längd 41 cm, vikt 2,6 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd 19,5 cm, vikt 196,5 g, mindre repor.
BÄGARE, sterlingsilver, hamrad yta, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd 5,7 cm, vikt 98,8 g.
SIGURD PERSSON, ring, silver, cabochonslipad rökkvarts, ett nagg, stl 21 mm, vikt 19 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rodierat, 90 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W/P, 1,7 x 1,7 cm, vikt 8,6 g, stift.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 250 briljantslipade diamanter ca 2,27 ctv, ca TW-W/VS,creoler, vikt 11,6 g, saknas snurrebussar.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 rubiner, 5 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, nagg på 2 rubiner.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, River(E)/VS1, GIA certifikat 2116059549 och 1109933942, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VVS2, GIA cert 5106710376, och briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(G)/VVS1, GIA cert 2126021623, vikt 2,6 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, Irmes guldsmedja, Stockholm år 2006, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca W/P, Atelier Ajour, Stockholm 1967, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.