Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2013
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (SWISS-T<25), Chronometer, Ref nr. 16718, Serie nr. N281330, Cal 3185, Verk nr. 6062127, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 7206-R2/45 B, toalvikt 139,2 gram, ca 1993.
LONGINES, Dolce Vita, Ref nr. L5.657.4, Serie nr. 29043457, herrur, 26 x 32 (40), stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2003, box.
OMEGA, Seamaster 120 m, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60164877, Serie nr. 60164877, PIC nr. 2501.31.00, Ref nr. ST 368.1601, Boett nr. 168.1601, herrur, 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1501/823, cert, september 1997, box, ytterkartong.
SEIKO, herrur, 38 mm, Cal 6R15C, Serie nr. 190441, Boett nr. 6R15-00CO, stål, automatisk, saflexglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, september 2012, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Artilier, Cal 733, Serie nr. 26-48617, Boett nr. 7591, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8 21 73/7582, ca september 2011, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 18390, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. K404442, Cal 2235, Verk nr. A 0735229, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (2009), viklås, Ref nr. 62523.D-18-LT9/468 B, ca 2001.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 13309724, Ref nr. CK 2640, Boett nr. 2640-6 SC, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. K858564, Cal 4130, Verk nr. C 0010414, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78493-DT3/DE, cert, november 2002, box, ytterkartong.
CARTIER, Panthère, Cal 057, Ref nr. 1057917, Serie nr. 016524, damur, 22 x 22 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (3-radig), viklås, ca 1993.
Klockor Sarcar
SARCAR, Geneve, herrur, 36 mm, Cal Felsa 4009, Boett nr. 11/78 E / 637756, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1962.
Visa varaKlockor Fickur
MORMORSUR, 37 mm, savonett, Boett nr. 180088, 14K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla, defekt, emaljmönster (skadat), bucklor, ca 1890.
EBEL, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 522904, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1935, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 30319249, Ref nr. ST 166.070, Boett nr. 166.070, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969.
Klockor Le Phare
LE PHARE, Repetition Chronographe, fickur, 59,5 mm, savonett, kvartsrepeter, kronograf, Serie nr. 252586, Boett nr. 212283, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, lös glasring, innerlock i 14K guld, skadad boett, bucklor, ca 1900.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 18210816, Ref nr. KO 14700, Boett nr. 14700 4 SC, herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gummiband, ca 1961.
PATECK & Cie, Geneve, mormorsur, 36,5 mm, Boett nr. 18676 / 26573, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1850.
OMEGA, Dynamic, Cal 1138 (ETA 2890 A2), Serie nr. 55542975, PIC nr. 5290.50.07, Ref nr. ST 175.0310, Boett nr. 175.0310, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, defekt krona/hals, läderband, originalspänne, cert, juli 1997.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 6325035, Cal 2030, Verk nr. 184796, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523.D14-E10/468 J, ca 1980.