Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
LOTOS, armring, 18K vitguld, 25 briljant och åttkantslipade diamanter 0,87 ctv enligt gravyr, ca TW -W/VS-SI, 6,5x5 cm, vikt 19,3 g.
LOTOS, ring, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,39 ctv enli gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, en diamant med nagg.
LOTOS, collier, 18k vitguld, 3 briljantslipade diamanter, 20 åttkantslipade diamanter, 0,47 ctv enl gravyr, ca TW/SI, längd 41 cm, vikt 14,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,95 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/SI1, Gerdt Sandqvist, Stockholm 1951, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, 7 rubiner, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, diameter 3 cm, vikt 5,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca Cr(J)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ARVO SAARELA, brosch, 18K guld odlade pärlor ca 3,6 mm, turkoser, Enköping 1965, diameter 3 cm, vikt 5,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 1,0 g.
ENGELBERT, ring, 18K rodierat guld, grön syntetisk spinell, slitna fasettkanter, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI, Stigbert, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 7,4 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,81 ct enligt gravyr, ca Ca(M)/VS2, natural på rondisten, stl 16,5+ mm, vikt 2,5 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir 1,20 ct enligt gravyr, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, 3 blå safirer ca 1,00 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, tillv i Sverige 1977.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, 42 äldre rosen- och enkelslipade diamanter, 2 med mindre skador, stl 16,75+ mm, vikt 7,6 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, stämplad KA Göteborg 1923, stl 17,5 mm, vikt 3 g, 1 sten skadad, gravyr
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, 1 sten Cape, tillverkad i Sverige, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, 2 stenar skadade, saknas 2 stenar.