181 - 200 av 290
1...91011...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad smaragd, 10 diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCR/VS-P, stl 16,75+ mm, Oscar Kihlström, Stockholm 1942, vikt 2,8 g, inverterad natural i kronan på en av diamanterna.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 2 st, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, Oscar Kihlström, Stockholm 1940, vikt 3,2 g, nagg i rondist.

Utrop: 1 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås/hänge, 18K guld, safir, längd 42,5 cm.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, safir ca 0,90 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 4 g.

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/P, hack i kronan, KA Andersson, Stockholm 1932, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 3 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,33 ctv, ca TW(G)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, Lars-Ola Sellen, Stockholm 2000, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Halmstad 1970, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 carréslipade blå safirer ca 4,25 ctv, 20 briljanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS (mkt litet nagg på en dia), Hovjuvelerare Dahlgren, Stockholm 1970, längd 18,5 cm, vikt 28,6 g.

Utrop: 12 000 kr

2 ALLIANSRINGAR, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, 3 skadade, 5 blå safirer ca 1,10 ctv, skador och slitage på fasetterna, Kaplans Safir 1994, stl 16,75+ mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 7 100 kr

ARMBAND, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Cr(J)/P2, inneslutningar som når ytan, nagg, längd 19 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant 0,86 ct enligt gravyr, TW/VS, Eriksson & Lundgren Kolsva 1991, storlek 16,5 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 14 400 kr

BROSCH, 14K guld, mediumslipad diamant ca 0,10 ct, rubiner, orientalisk pärla, 2,5 cm, vikt 4,2 g.

2 100 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslpad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca W/VS, hänge stämplat Alton, längd 44 cm, vikt 5,3 g, förlängd med kort silverkedja.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca W/VS, Schalins, stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, 1 sten skadad.

Utrop: 7 500 kr

KEDJA, 18K vitguld, venezia, längd 70 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 13,6 mm, Göteborg 1972, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 11,5 mm, stift, vikt 4,4 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppformad mabépärla, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, 2,6 x 1,4 cm, vikt 4,2 g, en diamant skadad.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct ca CR(J)/VVS- VS, venezia, längd 38 cm, vikt 5,2 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-CR(H-J)/VVS-VS, gravyr, stl 15.5 mm, vikt 5 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr