Avslutad | Mynt – Torsdag 13 juni 2013
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Kronor, 1915, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 14,9 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 50 Kronor 1990, 3 st 10 Kronor 1958-1968, 9 st 5 Kronor 1944-1977, kraftigt blandad kvalité.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 100 Kr ca 1/1+ 1952, 7 st 20 Kr ca 0 ca 1991-1995, 5 st 10 Kr ca 0 - 01 1956-1968, 35 st 5 Kr ca 01/0 1943-1981, 5 st 1 Kr ca 01 - 1+ 1914.
Mynt Sedel
SEDLAR, Tyskland, ca 130 st, mestadels 50 Reichmark och 1 Reichmark 1940-1945, kvalité ca 1? - 0, flera sedlar i serienummerföljd.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 100 Kronor 1963, 7 st 5 Kronor 1947-1973, 2 st 1 Krona 1921, kvalité ca 1 - 0.
Mynt Sedel
sedlar, 1 st 100 Kr 1955, 1 st 5 Kr 1956, 4 st 10 Kr 1958-1979 varav en är felskuren, kvalité ca 1 - 1+.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Män, 1880-1930, skeppet Vega, diameter 56 mm, vikt 77,6 g, av C.J.Eld H.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, deltagarmedalj, OS 1924, Paris, diameter 55 mm, vikt 73,6 g, av Raoul Bénard.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Kansallis Osake Pankki, 1889-1989, diameter 70 mm, vikt 161,9 g, signerad Häiväoia 64.
Mynt Sedel
416 SEDLAR, olika ursprung och kvalité, bl.a. 100 st från Zambia, många från 70-talet och framåt.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Tetradrachm, Alexander den store, kvalité ca 1/1+, diameter 24-27 mm, vikt 16,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Groat, Henry VI, London, 1445-1454, kvalité ca 1, diameter 25 mm, vikt 3,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Solidi, ca 630-641, Herakleios och Konstantin III, Bysantintiska Riket, kvalité ca 1+, diameter 20 mm, vikt 4,2 g.
Mynt Sedel
TRANSPORTSEDEL, 655 Riksdaler, svårtydd skrift, möjligtvis att 21,5 av dem bestod av kopparmynt, 1745, kvalité ca 1+, Carl Johan Wattrang.
Medaljer Minnen
MYNT, silver, Slaget vid Lund, 1676-1876?, diameter 31 mm, vikt 12,7 g, av Lea Ahlborn.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1/3 Rigsdaler, Norge, 1796 IGM, kvalité ca 1/1+, slagmärke, diameter 29 mm, vikt 9,6 g.
Visa varaMynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 2 Kroner, 1903, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 15,0 g.