Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj 2013
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 26 x 26 (32) mm, Cal 205, Boett nr. 5350/47, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne i doublé, ca 1966, box.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 916, Serie nr. 2141126, Ref nr. 875.42, Boett nr. 1438309, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1972.
ROLEX, Oysterquartz, Datejust, Chronometer, Ref nr. 17000, Serie nr. 5366068, Cal 5035, Verk nr. 0004383, Boett nr. 17000, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla (9/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 17000, ca 1977.
Klockor Piaget
PIAGET, herrur, 30,5 mm, Cal 9P, Serie nr. 7005881, Ref nr. 9025, Boett nr. 168810 / 610, 18K guld, manuell, safirglas, malakiturtavla, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1980, läderetui.
OMEGA, kronograf, "Telemetre", "Base 1000", Cal 28,9 CHRO T2, Serie nr. 9387270, Ref nr. CK 2078, Boett nr. 9977860, herrur, 32,5 mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1942.
L. LANDGREN & SON, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 62222, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1908, etui (L. Landgren & Son, Stockholm).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (2000ft=610m, SWISS-T<25, s.k. "Great White Mark III"), Chronometer, Ref nr. 1665, Serie nr. 6221108, Cal 1570, Verk nr. D741578, Boett nr. 1665, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (9/10), lyspunkt saknas, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-VE/585, cert, juni 1981, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (2000ft=610m, SWISS-T<25, Mark IV), Chronometer, s.k. "dubbelröd", Ref nr. 1665, Serie nr. 5034464, Cal 1570, Verk nr. D153293, Boett nr. 1665 (5034464), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), defekt, skadad vridring, skadad boett, heliumventil, Fliplocklänk (1983, skadad), viklås (skadat), Ref nr. 93150-H/593, ca 1977.
Klockor Lemania
LEMANIA, Tg 195, "Tre kronor", Cal 2225, Serie nr. 977035, Boett nr. 30/2, 57/1730, militärmodell, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (4/10), NATO-band, ca 1957.
Klockor Movado
MOVADO, Non-Magnetic, Cal 470 (M.X.I.), Boett nr. 00481464/14729, herrur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (9/10), läderband, ca 1945.
CERTINA, Alarm, Cal 681 (AS FB 5008), Boett nr. 681.3750.25, herrur, 39,5 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (9/10), läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1975, box.
Klockor Waltham
A.W.W.Co. WALTHAM, Dominion Railways, fickur, 56 mm, (15 stenar, 18 size), Serie nr. 3838207, Boett nr. 8616, doublé, ankargång, urtavla med motiv (Lok), skadad urtavla (5/10), mönster, ca 1888.
TISSOT, herrur, 33 mm, Cal 781-1, Serie nr. 9037888, Boett nr. R 41/42055-5, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), läderband, cert, oktober 1971.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 712, Serie nr. 26518631, Ref nr. BA 353.013, Boett nr. 8294 / 125, herrur, 28 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, urtavla i guld, integrerad originallänk, Ref nr. 353.013, längd 175-180 mm, totalvikt 113,2 gram, tillverkad ca 1968, cert, mars 1978, box (skadad).
OMEGA, De Ville, Co-Axial, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 2500, Verk nr. 60364767, Serie nr. 60364767, PIC nr. 5931.81.00, Ref nr. BG 168.1848, Boett nr. 168.1848, herrur, 37,5 mm, 18K rosa guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, december 1999, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 997/999).
BREITLING, Geneve, Navitimer, Chrono-Matic, Cal 12, Serie nr. 1433258, Ref nr. 1806, kronograf, herrur, 48 mm, svart stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), svartfärgad aluminiumglasring, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1974, box.
LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 57072061, Ref nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, ca 1987, flygplan i trä, box (skadad), väska. Limiterad och numrerad (Nr. 0496/1000).
OMEGA, Speedmaster, "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 39185055, Ref nr. SU 145.022, Boett nr. 145.022-76 ST, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1979, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, s.k. "Pre Explorer", Ref nr. 6298, Serie nr. 928549, Cal 775, Verk nr. 52282, Boett nr. 6298, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (6/10), läderband, tillverkad tredje kvartalet 1953.