Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars 2013
RING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,3 g, gravyr.
RING, 18K guld/rodierat guld, cabochonslipad safir ca 4,00 ct, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 4 med mindre skador, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, reservoarpenna, Meisterstück Nr 149, delvis förgylld metall, stift 14K guld, etui, extra bläck
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P1, längd 19 cm, vikt 13,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,15 ct, ca Ca(M)/VS, Palmgrens Guldatelje, Stockholm 1987, stl 19,25 mm, vikt 19,6 g.
BRUDKRONA, silver, gröna turmaliner, H. Dahlström, Stockholm 1959, diameter 5,5 cm, vikt 62 g, träask.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,31 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Strömdahl Stockholm 2002, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragd, inneslutning som når ytan, 36 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 19,9 g, böjd länk.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 ovalslipade smaragder 3,80 stv enligt gravyr, inneslutningar som når ytan, inverterade naturaler, 16 briljantslipade diamanter 0,53 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 16,5 cm, vikt 17,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade snaragder ca 0,56 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCA (G-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 hexagonalt briljantslipade diamanter och 36 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, stift, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
TORE ELDH, ljusstakar, ett par, silver, CESON Göteborg 1978, höjd 8 cm, vikt 260,5 g, fylld botten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/VVS-VS, Marianne Korn Åkersberga 2010, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g, gravyr "för evigt" på utsidan av ringskenan.