Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars 2013
SEIKO LASSALE, herrur, 21 x 32 mm, Cal 8420, Serie nr. 303025, Boett nr. 8420-5809, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 175 mm, Ref nr. Y 050, cert, mars 1984.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, herrur, 31,5 mm, Ref nr. 9120, doublé, quartz, mineralglas, datum, ca 1993, metallänk ej original.
Klockor Ferrari
FERRARI, damur, 26,5 mm, Boett nr. 180912, bicolour, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
Klockor Ebel
EBEL, Sport/Classic, Ref nr. 1057901, serie nr. 18119600, damur, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad länk, defekt, viklås, ca 1993.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 5774, silver, niello, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, innerlock saknas, skadad boett, bucklor, ca 1915.
ENGLISH LEVER, "H.Stone, Leeds", fickur, 55 mm, Serie nr. 8993, Boett nr. 8993, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, kedja i vitmetall, ca 1860.
MORMORSUR, 29,5 mm, Serie nr. 100208, gulmetall, cylindergång, skadad urtavla, emalj, motiv, ca 1850, chatelaine i gulmetall.
T.R. RUSSELL, Liverpool, fickur, 42,5 mm, Serie nr. 431377, Boett nr. 431377, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1880, nyckel,
OMEGA, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 4310522, Boett nr. 5120058, silver, ankargång, skadad urtavla, minutvisare lös, glas löst, skadad boett, bucklor, ca 1913.
L CALLERSTRÖM, (Lars Callerström 1753-1793), Calmar, fickur, 57 mm, Serie nr. 12, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, ca 1790, senare boett, bygel saknas, signerad GS, ca 1855 (A5).
Must de CARTIER, Must 21, Cal 81, Boett nr. 901004565, midsize, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 1987.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, W1, Ref nr. 3000, Serie nr. A 999259, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, ca 2000.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 126-2, herrur, 31 mm, doublé, quartz, mineralglas, ca 1995.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Aluminium, Serie nr. L 34468, Ref nr. AL 38 TA, herrur, 38 mm, aluminium / gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne i aluminium, cert, mars 2002, box, ytterkartong.
Klockor Technomarine
TECHNOMARINE, Techno Diamond (200 M/660 ft), Boett nr. 11340, kronograf, unisex, 37 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, diamantkrans (120 st. vissa skadade, 8/8, ca 0,84 ctv, ca W/SI), läderband, originalspänne, ca 2005, etui.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. 47314809, PIC nr. 1370.20.00, Ref nr. DE 795.0876, Boett nr. 795.0876, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, en "klo" saknas, integrerad originallänk i stål/guld (halvstav, defekt), viklås, Ref nr. 6104/465, ca 1984.
CARTIER, Must 21, Serie nr. 901132640, damur, bicolour, quartz, defekt, mineralglas, integrerad länk, viklås (defekt), ca 1995.
Visa varaKlockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Serie nr. X233068, Ref nr. 2011, damur, 28,5 mm, stål, safirglas, originallänk, viklås, ca 2005.
Klockor Eterna
ETERNA, Sahida, Ref nr. 2610.491 46402, damur, 14 (17,5) x 25 (31,5) mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (6 st. 8/8), 16 st briljanter (ca TW/VVS, ca 0,15 ctv), originallänk, viklås, ca 2008.