Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 28 februari 2013
EXACTA, damur, 23 mm, Cal Fontainemelon 91, vitmetall, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
PROMOTIONUR, "BP", herrur, 36 mm, Cal AS ST 1950/51, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.
Klockor Doxa
DOXA, by Synchron, Cal ETA 2789-1, Boett nr. 605-23/3, herrur, 37 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co, B.W.Raymond, Cal 116 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 5503961, Boett nr. 1972114, fickur, 55 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett signerad Leader, Coin, 3, (3 ounce), bygel saknas, bucklor, ca 1895.
OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 32847965, Ref nr. ST 198.001, Boett nr. 198.001, herrur, 36,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum (defekt), skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1970.
J.G.GRAVES, Sheffield, "The Express English Lever", fickur, 52 mm, Serie nr. 556174, Boett nr. 557637, silver, spetsankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1850.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, stoppur, 49 mm, 60 sek/30 min, Cal 1-66, Boett nr. 1630018, "Tre Kronor", vitmetall, mekanisk, skadad urtavla, ca 1970.
Klocktillbehör Eterna
LÄDERBAND, till Eterna herrur, svart, mönsterpressat kalvskinn, bredd 18/16 mm, originalspänne i gulmetall.
Klocktillbehör Övriga klockor
BOX, till Tourist armbandsur, röd/vit/guld, 142 x 60 x 22,5 mm, ca 1960.
DELUXE, väckarur, 93,5 x 80 x 32 mm, metall/plast, mekanisk, ca 1965, ytterkartong.