Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 28 februari 2013
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 62436, vitmetall, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (delar saknas), kompass (defekt), motiv, ca 1880, 2 stycken nycklar.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2397640, Ref nr. 3496, Boett nr. 3273526, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
CERTINA, DS N2, Cal 184-1, Ref nr. 184.7100.43, herrur, 30 x 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
CERTINA, DS, Titanium, Cal 113, Ref nr. 113.7330.11 B, herrur, 30,5 x 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 7330/11, ca 1995.
CERTINA, DS Spel, Ref nr. 113.7155.42, herrur, 33 x 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 54043, ca 2006.
SEIKO, Selfdater, Cal 6205 B, Serie nr. 5700470, Boett nr. 6205-8960, herrur, 36 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, axel + krona saknas, ca 1965, metallänk ej original.
CERTINA, New Art, Serie nr. 6475374, Ref nr. 5821.108, herrur, 33 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1969, metallänk ej original, box.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 12122554, Boett nr. 70343, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, glas saknas, glasring saknas, ca 1903, etui (G.W. Linderoth) (skadat)
LOTUS, fickur, 51 mm, Boett nr. 154442, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5011254, Boett nr 5874250, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1917.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38.5 L T1, Serie nr. 8877249, Boett nr. 9755517, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1940.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3444601, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1904, snodd (hårarbete).
VINETA, "Rödtolva", fickur, 50,5 mm, Boett nr. 514466, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1920.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75 N, Serie nr. 2704500, Boett nr. 2704500, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1903.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 5128774, Boett nr. 6024506, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1916, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 52 mm, Serie nr. 228756, Boett nr. 163253, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Ebel
EBEL, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 228218, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
LONGINES, fickur, 53,5 mm, Boett nr. 1438750, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1900.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 55 mm, Cal 150 (21 stenar, 18 size), Serie nr. 6457772, Boett nr. 6165608, doublé, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1896.