Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 28 februari 2013
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54,5 mm, Cal P.S. Bartlett (17 stenar, 18 size), Serie nr. 14004606, Boett nr. 4100169, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1904.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1975881, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 44,5 mm, Cal 210 (7 stenar, 12 size) , Serie nr. 23583371, Boett nr. 9234497, doublè, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2866391, Boett nr. 329, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 1971430, Ref nr. 8524, Boett nr. 2927362, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1876068, Ref nr. 1392, Boett nr. 2839710, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2200086, Ref nr. 9547, Boett nr. 2867868, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 2012768, Ref nr. 3110, Boett nr. 2940560, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1915.
TAVANNES WATCH Co, fickur, 51 mm, Ref nr. 307, Boett nr. 9116205, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, buckor, ca 1930.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 48,5 mm, Boett nr. 1132198, silver, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1920.
FICKUR, 55 mm, Serie nr. 298276, Boett nr. 217596, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Chopard
LUC, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 92338, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1920.
Klocktillbehör Rolex
FLIPLOCKLÄNK, till Rolex Submariner, stål, viklås, skadad, Ref nr. 93150-O5/501 B, ca 1990.
A. DUBACH, Montreux, stoppur (60 sek/30 min), 51 mm, Serie nr. 514825, Boett nr. 149075, vitmetall, ankargång, splitsekund, skadad urtavla, ca 1920.
HAMPDEN WATCH Co. fickur, 54,5 mm, Cal 64 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 1676532, Boett nr. 7223739, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1902.
ORTA, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 9184903, doublé, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, bucklor, ca 1920.
BORE, damur, 24 mm, doublé (20 micron), Cal 403, Boett nr. 319372, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, pärlemorurtavla, skadad urtavla, ca 1930.
OMEGA, Seamaster, Cal 620, Serie nr. 19935236, Ref nr. ST 11074, Boett nr. 11074 62 SC/11076, damur, 21,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 27.M, Serie nr. 7008665, Boett nr. 23097 / 585, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1946.