Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars 2013
COLLIER, 2-radigt, korall, kulor ca 5,0-9,0 mm, doserat, lås förgyllt silver, längd 53 cm.
RING, platina, 8 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm (förminskningsinlägg), vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 15 rosenstenar, skador, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 3,5-4,0 mm, lås och kulor, 14K guld, 5 safirer, längd 38,5 cm.
DOSA, silver, nyrokokostil, Henry Mathews, Birmingham England 1898, mått 6,5x4,5 cm, vikt 33,6 g, mindre bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, agater, längd 120 cm, vikt 95,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, svarta färgade ca 7 mm, rökkvarts, längd ca 60 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka/button, bruna/vita ca 4-8 mm, bergkristall, 4 rader att knyta, längd ca 115 cm..
COLLIER, trumlade kvartsstenar, agatblommor, trädda på tråd, sötvattenspärlor, pärlemohänge, längd 70 cm.