Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars 2013
Klubbad för
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezialänk, 2 hängen med 4 odlade pärlor och 4 åttkantslipade diamanter totalt 0,04 ctv enligt gravyr, kedjans längd 36,5 cm, vikt totalt 4,2 g.
14 DIAMANTER, 0,29 ct totalt, baguetteslipade (1 trapetsslipad), ca 0,02 ct/st, ca W/VS, (1 har 2 skadade hörn).
RING, 18K guld, 63 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, svaga fattningar, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, engelska stämplar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI, vikt 13,5 g, clips, några diamanter skadade, nagg.