Avslutad | Moderna – Lördag 9 februari 2013
COLLIER, sterlingsilver, Guld- och Silversmederna Cecilia Ki, Göteborg 1997, längd 46 cm, vikt 83,5 g, originalask.
ARMBAND, sterlingsilver, Guld- och Silversmederna Cecilia Ki, Göteborg 1997, längd 22 cm, vikt 42,4 g.
LAPPONIA, ring, Darina´s Tear, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1974, stl ca 16,75 mm, 14,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 45 cm, vikt 27,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter varav 3 rörliga ca 0,48 ctv, ca W/SI, glas, vikt 10,4 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W/SI-P, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, hjärtan, vikt 1,9 g.
SVEN ERIK HÖGBERG, halslänk, stiliserad ankarlänk, silver, Göteborg 1972, längd 77 cm, vikt 109,2 g.
Sven Erik Högberg, armband, stiliserad ankarlänk, silver, Göteborg 1972, längd 20 cm, vikt 29,5 g.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, skadad, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1941, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, hack i skenan. (d)
ENGELBERT, helallinsring, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W/VS, Stockholm 2000, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca W/VS, Stockholm 2000, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,36 ctv, ca TCA/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
EFVA ATTLING, collier, Bricks, 18K guld, läderband, längd 45 cm, guldvikt ca 10,8 g.
TAPIO WIRKKALA, ett par ljusstakar, silver, Finland 2003, höjd 14,5 och 18 cm, vikt 414,7 g, fyllda.
H. STERN. ring, Rajasthan, 18K guld, stl 19,25 mm, vikt 20,2 g, etui, skadat, ytterbox.