Avslutad | Klockor – Lördag 2 februari 2013
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 17224298, Ref nr. 14745, Boett nr. 14745 1 SC, herrur, 34,4 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
ULYSSE NARDIN, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 111260, Boett nr. 320419, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920, hänge i gulmetall/emalj.
MORMORSUR, 35,5 mm, Serie nr. 65377, Boett nr. 65377, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 56, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 66339, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1890.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Flatline, Cal 2250, Serie nr. 2364746, Ref nr. 3306, Boett nr. 2295777, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1982.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 29181461, Ref nr. BD 131.041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1969.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 63336, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930.
GUST. WALLINS EFTR. Örebro, Import, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 123370, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1920, chatelaine i 18K guld / ripsband.
Klockor Record
RECORD, herrur, 25,5 mm, Boett nr. 11436, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1935.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 226369, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 5725, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1880, nyckel.
INVICTA, kronograf, Cal Landeron 48, Boett nr. 22972, herrur, 36 mm stål, manuell, plexiglas skadad urtavla, tryckknapp saknas, läderband, ca 1945.
Klockor Gucci
GUCCI, "G", Ref nr. 3600 M, Serie nr. 0059209, midsize, 31,5 x 29 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. X897309, Cal 2135, Verk nr. 2291428, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, defekt, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18/S2/468 B, ca 1994.
Klockor Glycine
GLYCINE, Eugene Meylan, Cal ETA 2895-2, Ref nr. 3835, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, ca 2003.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 601, Serie nr. 27010730, Ref nr. ST 135.033, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, originalspänne, ca 1968.
TAG HEUER, 2000 Professional (200 METERS), Exlusive, Cal 2.00, Serie nr. MG2509, Ref nr. WN 1352, damur, 29 mm, stål/guld, quartz, datum, originallänk i stål, Ref nr. BA0333-G-G3/3071 G, ca 2003.
must de CARTIER, Tank, Cal 157, Ref nr. 5057001, Boett nr. 118266, damur, 21 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas (skadat), läderband, originalspänne, ca 1994.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69158, Serie nr. R598095, Cal 2135, Verk nr. 1288153, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, briljantkrans (36 st. TW/VVS), briljanter på hornen (24 st. TW/VVS), ca 1987.