Avslutad | Mynt – Torsdag 7 mars 2013
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1879, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1876, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 23,42K guld, Dukat, Karl XV, 1861, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 3,5 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 Krona 1914 ca 1+, 5 st 5 Kr 1951-1963 ca 1? - 1+, 3 st 10 Kr 1939-1968 ca 1 - 01.
Mynt Sedel
SEDLAR, 5 st 100 Kr 1956-1960, 2 st 50 Kr 1962-1989, 15 st 10 Kr 1932-1968, 25 st 5 Kr 1939-1978, blandad men mestadels god kvalité.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Rubel, Ryssland, 1898, kvalité ca 01, diameter 19 mm, vikt 4,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1901, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Tacka
TACKA, silver (999/1000), Degussa Feinsilber, förseglad, vikt ca 1 Oz (31,1 g), ingen referens.
Medaljer Minnen
MINNE, aluminium, Industriutställning i Malmö 1896, diameter 60 mm, vikt 36,8 g, av Lea Ahlborn.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Gustav II Adolf, 1894, diameter 39 mm, vikt 26,2 g, av Adolf Lindberg, ojämn patina efter en klisterlapp?
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Utställning för Omvårdnad, Berlin, 1899, diameter 60 mm, vikt 104,1 g, repor.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Gustav Vigeland, 1979, diameter 70 mm, vikt 285,3 g, signerad WG, Sporrongs Samlarsällskap.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, gulmetall, Agnus Dei, Qui Tollis Peccata Mundi, vikt inklusive band 90,5 g, okänd orden.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, vitmetall, korslagda svärd, vikt med band 65,9 g, okänd orden, bandet är i sämre skick.