Avslutad | Mynt – Torsdag 7 mars 2013
Mynt Utländska mynt
3 MYNT, silver, 10 Øre, Norge, 1892, 1898 och 1903, kvalité ca 1?-1, total vikt 4,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, nickel, 5 Kronor, 1972, utan strömmar, kvalité ca 01, liten kantskada, diameter 28 mm, vikt 9,4 g.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, metall, 5 st finska och svenska medaljer, även en miniatyr, bland annat Lejonordern, Vinterkriget och blå korset, total vikt 123,5 g.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, 18K guld / förgyllt silver, 3 miniatyrer bl.a. Vasa och Nordstjärneorden (i guld), total vikt 8,2 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Kungliga Operan, 1773-1973, diameter 55 mm, vikt 100,0 g, av O.Aldrin, etui, 366/1900.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Alice Babs, 1974, diameter 55 mm, vikt 85,7 g, av R. K-zon, 347/2500, etui.
Mynt Svenska mynt
PÄRM MED MYNT, koppar / järn, 47 st 1 Öre, 76 st 2 Öre, 55 st 5 Öre, blandad kvalité, 1874-1971.
Mynt Utländska mynt
3 MYNT, koppar, 1/4 Kopek 1841 ca 1?/1, 1 Kopek 1842 ca 1?/1 samt 3 Kopek 1844 ca 2, Ryssland, total vikt 43,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1645, Kristina, kvalité ca 1+, diameter 48 mm, vikt 46,5 g, delvis svagpräglad.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1824, Karl XIV Johan, kvalité ca 01, diameter 41 mm, vikt 29,3 g, klumpar och rispor från sliten plants.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler / 3 Daler SM, 1775, Gustav III, kvalité ca 1+, diameter 41 mm, vikt 29,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1783, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 41 mm, vikt 29,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1727, Fredrik (och Ulrika Eleonora), kvalité ca 1/1+ diameter 41 mm, vikt 29,2 g, har tidigare varit en brosch och bär skador från detta.