Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013
ERIC SÖDERHOLM (1827-1880), gräddkanna med hänkel, silver, gallerfot, invändigt förgylld, Härnösand 1800-talets första hälft, höjd 8 cm, vikt 29,9 g, monogram på livet.
RING OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0.14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, ca 5,20 mm, lås i silver, cabochonslipad akvamarin, paste, 2 pärlor saknas, längd 39 cm.
PÄRLCOLLIER och PÄRLARMBAND, odlade pärlor, ca 6,10 mm, kullås i förgyllt silver, längd 42 resp17,8 cm.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
3 PRINSESSLIPADE DIAMANTER, 0,59 ctv, (0,22 ct, 0,21 ct och 0,16 ct)ca TW/VS, oinfattade.
HÄNGE, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, svart emalj, längd 1,5 cm, vikt 1,2 g, emaljskada.