Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND 2 ST, odlade sötvattenspärlor, bouton, vit/grå, silverkulor, elastiska.
COLLIER, karneol, vita stenar, odlade sötvattenspärlor gula färgade, fåglar, förgyllt silverlås, längd 51 cm.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, delvis 14K guld, delvis förgylld metall, emalj, plats för fotografier, höjd 3,5 cm, vikt 16,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, naturlig hålighet, vikt 0,7 g, plaststopp,
COLLIER, silver, kvarts, agat, kalcedon, längd 41 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 52 g.
BROSCH, silver, blå/grå sten, graverat mönster, 5,0x3,3 cm, Ceson, 1954, vikt 18,3 g.
BROSCH, silver, navetteformad rosenkvarts, 4,5 x 3 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 13,6 g.
BROSCH, silver, i form av två blad, längd 9,2 cm, Stilsmycken, Kungsör år 1957, vikt 8,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca CA(J)/VS, skada i rondist, stl 17,25 mm, Kaplans Safir, Stockholm år 1960, vikt 4 g.
BROSCH, 18K guld, opaler, orientaliska halvpärlor, längd 4 cm, Petterssons eftr, Stockholm 1900-talets första hälft, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,0-8,0 mm, doserat, lås, silver markasiter, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odladepärlor ca 5,0-9,0 mm, doserat, lås, förgyllt silver, läng 46 cm.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,11 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, blå safir ca 0,45 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.