321 - 340 av 354
1...161718 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,5 mm, doserat, lås i 14K guld/vitguld, odlad pärla, längd 50 cm.

Utrop: 850 kr

RING,18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g

Utrop: 1 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, något off round, lås i 18K guld (pärla saknas), längd 52 cm, löst trätt vid ändarna.

Utrop: 800 kr

FÖRSTORINGSGLAS, vitmetall, glaskulor på handtag, glaset sitter löst, ask, längd ca 16 cm.

Utrop: 250 kr

DOSA, benarbete, mönster på lock, kinesiska kvinnor, höjd ca 8 cm.

Utrop: 250 kr

ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, röd emalj, mindre emaljskador, Siam, längd 15,5 cm, vikt 31,3 g.

Utrop: 325 kr

LJUSSTAKAR, silver, svenska importstämplar, höjd 7 cm, vikt 187,1 g, fyllda.

Utrop: 700 kr

NETSUKE, trä, vis man med stav, 6 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 13 fasetterade gula safirer, ärtlänk, kedjans längd 39,5 cm, hängets längd 2,2 cm, vikt totalt 2,2 g.

950 kr

Utrop: 950 kr

COLLIER, aventurinkvarts, kulor och snidat hänge, röda kulor, längd ca 79 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

Smycken Safirring

SAFIRRING, 18K vitguld, gul safir ca 0,70 ct, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, en klo borta tillv i Stockholm 1981.

Utrop: 1 200 kr

BÄGARE, oxhorn, kinesiskt drakmotiv, höjd ca 10 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

DOSA, ben, ägg med hare inuti, snideri samt blommotiv, höjd ca 6,5 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

PARFYMFLASKA, porslin, blå och vit, kinesiskt motiv, höjd ca 7,5 cm.

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, färgade, varierande form och storlek, ca 5,5 - 14 mm, längd ca 148 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 9,5-10 mm, färgade, blå, lås i silver, längd 44 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,3-6,3 mm, kulor av blå kalcedon ca 7,5-12,0 mm, lås, 18K guld, blå kalcedon, Engelbert, Stockholm 1960,längd 87 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

ENGELBERT, örhängen, silver, blå kalcedon, Stockholm 1955, skruv, vikt 8,7 g.

225 kr

Utrop: 225 kr

SOPPSLEV, silver, trähandtag, svenska stämplar, längd 44 cm, gravyr, mindre bucklor.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, silver, Anders Wedin, Söderhamn 1850, höjd 2,9 cm, diameter 6 cm, vikt 44,4 g, mindre bucklor.

700 kr

Utrop: 800 kr