Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,5 mm, doserat, lås i 14K guld/vitguld, odlad pärla, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, något off round, lås i 18K guld (pärla saknas), längd 52 cm, löst trätt vid ändarna.
FÖRSTORINGSGLAS, vitmetall, glaskulor på handtag, glaset sitter löst, ask, längd ca 16 cm.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, röd emalj, mindre emaljskador, Siam, längd 15,5 cm, vikt 31,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 13 fasetterade gula safirer, ärtlänk, kedjans längd 39,5 cm, hängets längd 2,2 cm, vikt totalt 2,2 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, gul safir ca 0,70 ct, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, en klo borta tillv i Stockholm 1981.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, färgade, varierande form och storlek, ca 5,5 - 14 mm, längd ca 148 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 9,5-10 mm, färgade, blå, lås i silver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,3-6,3 mm, kulor av blå kalcedon ca 7,5-12,0 mm, lås, 18K guld, blå kalcedon, Engelbert, Stockholm 1960,längd 87 cm.
SOPPSLEV, silver, trähandtag, svenska stämplar, längd 44 cm, gravyr, mindre bucklor.