Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013
ÖRHÄNGEN, 18K guld, röd korall, 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, krokar, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca LB/SI-P, hjärtan, stift, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,9-7,2 mm, doserade, lås i 18K guld, signerad Stigbert för Engelbert, längd ca 78 cm.
STIGBERT, ring, 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Engelbert, Stockholm, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, öppen, längd ca 18 cm, vikt 100,9 g, mindre bucklor på insidan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter tot ca 0,06ct, 1,6g, stift
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 11,5-12 mm, button, vit, aprikos, gredelin, längd 80 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor, off round, 2-radigt, ca 8,5-9,5 mm, vit, silverlås med granater.