221 - 240 av 354
1...111213...18 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2013

Klubbad för

SUPKALK, silver, bladdekor, Wien 1800-talets mitt, höjd 12 cm, vikt 59,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

OTTO WILHELM KJELLBERG (1836-1876), gräddkanna, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Västerås, 1858, höjd 13 cm, vikt 142,6 g.

Utrop: 2 100 kr

MATSKED, silver, råttsvans, Sverige 1804, vikt 44,5 g.

350 kr

Utrop: 400 kr

RING, 18K guld, 40 rubiner tot ca 1,43 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,6g

2 600 kr

Utrop: 2 400 kr

Kuriosa Benarbeten

FIGUR, ben, vis man, höjd 5 cm.

Utrop: 250 kr

PARFYMFLASKA, glas, fiskmotiv, höjd 6 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

PARFYMFLASKA, glas, fåglar och blommor, 6 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

OJIME "snoddfästare", ben, fågelmotiv, höjd 6 cm.

375 kr

Utrop: 250 kr

KOMPASS, koppar, skruvlock, diameter 7,5 cm.

350 kr

Utrop: 250 kr

RING, 18K guld, hjärtformad övre del med 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, rubin, smaragd, safir mellan mineralglas (mkt liten skada på glaset), stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade boutonpärlor 7,2 mm, stift, vikt 1,7 g.

Utrop: 450 kr

ARMRING, förgyllt silver, citrin, månstenar, safirer och äkta pärlor, öppningsbar, vikt 11,3 g.

1 800 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, granater (en saknas), skruvmekanism, vikt 4,3 g.

125 kr

Utrop: 150 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 odlade pärlor ca 4-8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, skruvmekanism, vikt 4,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

6 KAFFESKEDAR, silver, modell Uppsala, MGAB, Uppsala 1963-1964, stora modellen, vikt 85,1 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, ovalt fasetterad, 1,70 ct, plomberad av IOG.

600 kr

Utrop: 700 kr

SMYCKESET, 3 delar, 18K guld, hänge, hjärta, örhängen, citriner ca 45,0 ctv, höjd 4,5 cm, vikt 18,6 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, ben, gulmetall, utskuret renmotiv, mått 3,4 x 4,5 cm, vikt 2,8 g.

100 kr

Utrop: 125 kr

RING, sterlingsilver, onyx, stl ca 16,5 mm, skev skena, vikt 5,2 g.

Utrop: 175 kr

3-RADIG COLLIER, sterlingsilver, delvis förgyllt, längd 59,5 cm, vikt 15,5 g.

400 kr

Utrop: 225 kr