Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012
BROSCH 2 ST, silver/förgyllt silver, grön/blå emalj, ledad påfågel/fisk, Siam, höjd/bredd ca 6,3 cm, vikt 29,7 g.
ARMBAND/BROSCH, silver, blå kalcedon, rosor, Kaplan Stockholm 1954, längd 18 cm, vikt 33,7 g, nål ej silver.
BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla, 4 rosenslipade diamanter, Holm & Hallgren Stockholm 1900-talets första hälft, längd 6,7 cm, 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 5 rubiner ca 0,25 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, svensk importstämpel, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0.13 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, Stockholm 1976, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv i clusterfattningar, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 2,8 g.
RING, sterling silver med pyrit, tillverkad av Roland Lantz i Stockholm, stl 14 mm, vikt 8,6 g.
RING, sterling silver, "Moment 23", odlade halvpärlor och CZ, stl 18,75 mm, vikt 12,1 g.
BROSCH/HÄNGE, silver, chagrin svart och röd, trollslända, höjd ca 10 cm, vikt 41,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 5,60-7,10 mm, lås i silver, längd 39 cm.