Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 november 2012
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 12-4 P, Serie nr. 3528849, Boett nr. 8461608, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1950.
FICKUR, 63 mm, Boett nr. 133702, "gunmetal", ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1915.
FICKUR, 56,5 mm, ""Breguet et Fils", Boett nr. 9344, 9823, 9658, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, boett signerad AIDC, gravyr, ca 1800.
FICKUR, 52,5 mm, "Grandvoinnet a Paris" No 55, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800, nyckel, fickurskedja i vitmetall.
EXACTA, damur, 23,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1965.
Klockor Movado
MOVADO ZENITH, Museum, Cal 1740, Ref nr. 20.0520.355, herrur, 30,5 mm, doublé (20 micron), manuell, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1977.
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, stoppur, 50 mm, Serie nr. 1000019, vitmetall, mekanisk, 60 sek/30 min, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Ref nr. 5758, damur, 22 mm, doublé, quartz, mineralglas, bergkristall (1 st.), skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1995.
OTTAVIANI, damur, 31 mm, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, integrerad armlänk, ca 1975.
CERTINA, DS, Cascadeur (100 METERS), Ref nr. 129.8100.42, midsize, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 56013, ca 1997.
Klockor Gant
GANT, herrur, 36,5 x 40 (50) mm, Boett nr. 1012, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2009, box, ytterkartong.
Klocktillbehör Övriga klockor
KOLLEKTIONSVÄSKA, plats för 85 armbandsur, svart, konstläder, 470 x 170 mm, skadad.
LANCO, Astrolon, Cal 2280, Boett nr. A 30, herrur, 38,5 mm, plast/stål, manuell, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
HERRUR, 33 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 24899, silver, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
Klocktillbehör Tissot
LÄDERBAND, till Tissot herrur, svart, kalvskinn, bredd 18/14 mm, originalspänne i gulmetall.