Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 november 2012
BRITISH WATCH, Co, London, fickur, 53,5 mm, Serie nr. 744533, Boett nr. 744533, vitmetall, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, visare saknas, bucklor, ca 1860.
ADAM BURDESS, Coventry, fickur, 50 mm, Serie nr. 21602, Boett nr. 21602, silver, spindelgång, skadad urtavla, defekt, buckor, ca 1850.
FICKUR, 52,5 mm, Serie nr. 849790, Boett nr. 76987, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1870.
"JOHN WARD", London, fickur, 58,5 mm, Serie nr. 10118, Boett nr. 10118, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1820.
J.G.GRAVES, Sheffield, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 648906, vitmetall, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
CERTINA, DS-2, Cal 25-661, Ref nr. 5301.300, Boett nr. 7088872, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
SEIKO, herrur, 35 mm, Cal 7005 A, Serie nr. 592857, Boett nr. 7005-7130, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, perlonband, ca 1965.
SEIKO, herrur, 39 mm, Cal 7005 A, Serie nr. 310693, Boett nr. 7005-7080, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1973.
CERTINA, DS-2, Cal 25-651, Ref nr. 5801.300, Boett nr. 6985010, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
CERTINA, T+C, Town and Country, Ref nr. 5801.225, Boett nr. 7784331, herrur, 37 x 34 (38,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
PIERCE, herrur, 35 mm, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1955.
CERTINA, New Art, Ref nr. 5821.108, Boett nr. 7958926, herrur, 33 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
ASU, Marin, Boett nr. 493, herrur, 33 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1945.
HELSA, hängur, 32 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Facit
FACIT, herrur, 35 mm, Boett nr. 321, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Facit
FACIT, herrur, 31 mm, Boett nr. 315, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Ebel
EBEL, Sport, Ref nr. 2675, Boett nr. 9104901, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1945, metallänk ej original.
CERTINA, Electronic HZ4, Cal 28-353, Ref nr. 7501.001, Boett nr. 9073481, herrur, 37 mm, stål, dynotron, plexiglas, defekt, ca 1972, metallänk ej original.
Klocktillbehör Movado
ETUI, till Movado armbandsur, svart, 258 x 65 x 14 mm, skadad, ytterkartong, ca 1995.