Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2012
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, kedjans längd 42 cm, vikt 7,2 g, kedjan måste fästas av guldsmed.
CLAES GIERTTA, 2 ringar, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1988, stl 15,25-15,5 mm, vikt 8,3 g, originaletui. (d)
HÄNGE, 18K vitguld, Tahitipärla ca 9,5 mm, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/SI, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, 40 prinsesslipade och 58 briljantslipade diamanter ca 3,80 ct totalt, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
GEORGE HAPE, konfektskål på fot, ett par, silver, delvis förgyllda, Sheffield 1896, höjd 8,5 cm, längd 26 cm, bredd 19 cm, vikt 783,2 g, slitage på förgyllning, originaletui.
ERIC RÅSTRÖM, bägare, silver, godronnerad fot, Saltsjöbaden 1946, höjd 11 cm, vikt 211,6 g.
GUCCI, collier, 18K guld/vitguld, 48 blå safirer, hänge i form av trollslända, Italien, kedja 42 cm, vikt 14,0 g, originalask, ytterkartong.
14 EFTERRÄTTSCOUPER, sterlingsilver, glasinsats, modell Louis XIV, Towle, USA, höjd 11 cm.
COLLIER, 18K guld/vitguld, cabochonslipad rubin, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 13,8 g.
HÄNGE, silver, rosa emalj, odlade sötvattenspärlor, markasiter, ägg, öppningsbart, diameter 22 mm, vikt 16,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 19 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 12 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, en diamant skadad, stl 17 mm, vikt 9,8 g.