Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2012
LAPPONIA, ring, Minthe, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2002, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 8x5,5 mm, lås samt avkortare i 18K vitguld med safirer och åttkantslipade diamanter, längd ca 88 cm, etui.
DIAMANT, 0,57 ct, oktagonal blandad fasettslipning, mörkgul med svagt gråbrun ton, VS2.
RING, 18K guld, navettslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, Light Brown/SI, 13 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 rubeliter ca 2,16 ctv, båda har mindre skador, krokar med lås, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 6,5 mm, färgade svarta, lås, 14K guld, längd 45 cm.
Accessoarer Tändare
ST DUPONT, tändare, gulddouble, refnr 83LGK36, höjd 6,5 cm, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, rubiner samt briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16 mm, vikt 3,5 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 rubiner samt 34 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv ca TW/VS, stift, vikt 7,5 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, hjärta, signerad Torun Bülow, längd 45 cm, vikt 6,8 g, originaletui.
CHOPARD, collier, 18K guld, Happy Diamonds, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, längd 40,5 cm, vikt 117,1 g, originaletui, ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,61 ct, ca TCA(K)/SI2, stl 16,75+ mm, vikt 2,9 g
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, tigeröga och 3 små citriner, Emily Ashley, N.Y., kedjan 60 cm, vikt 17,4 g.