Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2012
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TCa/P, 2 bruna diamanter, skadade i övrigt tydliga inneslutningar, vikt 2,9 g, 1 brun diamant sitter löst i sin fattning.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5-6 mm, rispärlor, 3 rader, justerbara utan lås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6,5-6,8 mm, 8 rader i varierande längder, kortaste längd 40 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,9 cm, engelska stämplar, vikt 9,7 g.
HERRRING, 18K guld, hexagonal fasetterad diamant, ca 2,80 ct, ca fancy brown/P2, stl 19,75 mm, vikt 12,8 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K vitguld, alexandrit 1,80 ct, IGI Colored Stone Report D2D23602, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 15,1 g, etui.
Accessoarer Tändare
ST DUPONT, tändare, gulmetall, kinalack, refnr 84EPD09, höjd 6,5 cm, originaletui.
Accessoarer Pennor
CROSS, pennset, 2 delar, 18K guld, stiftpenna, kulspetspenna, längd 13 cm, vikt 45,8 g, originaletui.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, pennset, 3 st, reservoarpenna, stiftpenna, kulspetspenna, delvis förgylld metall, stift 14K guld, refnr BG2441727, EB 115032, EX1429302, originaletui, ytterkartong, extra bläckpatroner.
Smycken Herring
HERRING, 18k guld, rubin ca 1,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 10,7 g, etui.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stift/clips, vikt 13,8 g, originaletui.
COLLIER, blå topaser, fasettslipade kulor, doserade ca 5,5 - 7,0 mm, längd 42 cm, vikt 48,1 g, vitmetallslås.