Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2012
ARMRING, 14K guld, äkta halvpärlor, öppningsbar, ihålig, vikt 9,4 g, säkerhetskedja.
BROSCH, 23K guld/silver, 4,2 x 1,2 cm, 7 vita spineller, Gustaf Möllenborg i Stockholm 1868, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI2, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
Accessoarer Övrigt
SYETUI, äldre etui innehållande sax och fingerborg i silver, samt synålar av stål, slitet etui.
ARMBAND/ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, tillverkade i Stockholm år 1894, längd 16 cm, skruvmekanism, vikt 25 g.
ARMBAND/ÖRHÄNGEN, silver med markasiter, längd 17 cm, skruvmekanism, vikt totalt 20,4 g.
BROSCH/RING/ÖRHÄNGEN, med turkoser, ringen (stl 16,75 mm) i 18K guld även med pärlor, örhängena i silver även med markasiter, broschen i gulmetall och delvis blå emalj (en turkos fattas).
4 SMYCKEN, halsband m krucifix och blå glaspärlor, fjärilsbrosch i sterling silver, kors i metall med karneol och grön sten, runt hänge i silver med vit och svart emalj.
RING, 18K guld, äkta pärla 3,8 mm, blå emalj (delvis avnött på sidorna), stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, tillverkad i Stockholm, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCr(I)/SI2, 36 mindre briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
BROSCH, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-CR/VS-SI, 5x2,5 cm, vikt 14,7 g, någon diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade rhodoliter, 16 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, vikt 2 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor i naturliga färger, 25 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, höjd 5 cm, vikt 7,9 g.
ALLIANSRING, 18K,vitguld vikt 2,4 g Engelbert, 12 briljanter ca 0,24 ctv TW/VS stl. 15 1/2 mm