Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,05 ctv, 2 odlade tahitipärlor ca 13,00 mm, stift, vikt 8,5 g.
,PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljanter ca 0,20 ctv, 2 odlade tahitipärlor ca 11,90-12,00 mm, stift, vikt 7,1 g.
12 KAFFESKEDAR, silver/förgyllt silver, ros, längd 11,5 cm, Finland 1948, vikt ca 100 g.
RING, 18K guld, 35 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,5 g, en diamant har ett skadat hörn.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 4,3-8,0 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, längd 55 cm, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,0-6,5 mm, lås i silver, grön och vita stenar, längd 56 cm, en vit sten saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,0-7,5 mm, lås i 18K vitguld, smaragd, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 61 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat ca 3-5,5 mm, lås i 18K guld, ametist, pärlor, längd 40 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct, ca W/P1, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, olika nyanser av gult ca VS-SI (enstaka Piqué), längd 18,5 cm, vikt 10,2 g, de flesta gula har naturlig färg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 178 briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 9,7 g.
BROSCH, 18K guld, camé, Petterssons, Stockholm 1942, mått 3,1 x 4 cm, vikt 9 g, mindre bucklor på ramen.
Visa varaSmycken Slipshållare
LAPPONIA, slipsklämma, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, design Björn Weckström, Finland 1990, längd 5 cm, vikt 8,0 g.
RING, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, grön och brun emalj delvis skadad, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, 4,5 x 3,7 cm, camé, 4 rosenslipade diamanter (2 med nagg), GD&Co, Malmö 1949, vikt 12,5 g.