Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, rosa/bruna (färgade) ca 5-7,5 mm, bergkristall, silverlås, längd ca 150 cm.
COLLIER, ametistkulor, doserad, ca 5,5-12 mm, trädda på tråd, längd 44 cm, skruvlås i vitmetall.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, höjd 2 cm, vikt 3,0 g.
5 ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ovala ca ca 6,5 mm, rosa/gröna färgstenar, längd ca 90 cm, 5 silverlås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa ca 8 mm, brunrosa stenar, 2 st förgyllda silverlås, total längd 92 cm.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18K guld, odlad pärla ca 8,25 mm, Finland, stl ca 16,5 mm, vikt 22,9 g. (d)
LAPPONIA, ring, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1970, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
ORO, ring, 18K vitguld, briljanter ca 2,60 ctv, TW/VVS-VS, Italien 1900-talets andra hälft, storlek 17,75 mm, vikt 15,2 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1970, stl 18,5+ mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, i form av trianglar, briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, 1900-talets andra hälft, höjd 2 cm, vikt 5,1 g, stift.
RING, 18K guld, rubiner ca 0,36 ctv, briljanter ca 0,46 ctv, TW/VS, storlek 17 mm, vikt 9,9 g.
RING, 18K vitguld, tahitipärla 12,6 mm, briljanter ca 0,40 ctc, ca TW/VVS, storlek 17,75 mm, vikt 16,7 g.
RING, 18K guld, safir ca 0,55 ct, 93 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS-SI, stl17,25 mm, vikt 8,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 1,28 ctv, TW/VVS storlek 18 mm, vikt 3,0 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, minst 21,6K guld, pärlor, rosa safirer/rubiner, nagg, mindre skador, krokar, vikt 13,3 g.