Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P1, längd 18,6 cm, vikt 13,9 g.
BENGT LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, Stockholm 1977, mått ca 6x6 cm, vikt 51,5 g, träetui.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, safir ca 4,20 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
SKÅL, silver, hamrad yta, Charlie Jacques & Frederick Bartholomew England London 1902, höjd 6,5 cm, vikt 197,9 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 3,04 ctv, ca W-Cr/SI-P, vikt 21,6 g, nagg på några stenar, mindre skada på 1 sten och innesluntning som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 5,30-9,30 mm, lås 18K vitguld, 13 blå safirer, 23 briljant och åttkantslipade diamanter ca, 0,65 ctv, ca W/VS, längd ca 94 cm, en blå safir skadad, låset går ej att öppna.
STRÖMDAHL, brosch, 18K guld, opal, troligen behandlad, 2,3 x 1,8 cm, Stockholm 1954, vikt 10,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,71 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
KANNA, silver, med hänkel, dekor av blommor, Jugend, troligen Tyskland 1900-talets början, höjd 28,5 cm, vikt 365,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka/off round, 85-9,5 mm, längd 145 cm.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/SI-P1, höjd 2,3 cm, vikt 7,7 g.
RING, 14K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/SI-P1, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 3,10 ct, ca CA(N)/VS2, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Stockholm 1985, höjd 2 cm, vikt 3,1 g.
JOHAN SÖDERDAHL (1756-1799), dosa, silver, Söderköping 1775, höjd 4 cm, längd 6 cm, bredd 5 cm, vikt 81,2 g, gravyr i botten.
SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, troligen Olaus Hasselquist Jönköping 1700-talets andra hälft, 6x4 cm, vikt 51,3 g, monogram.
JOHAN FREDRIK WILDT(1788-1801), snusdosa, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1798, 8x4 cm, vikt 67,1 g, gravyr i botten.
OLOF SEDIN (1792-1821), snusdosa, silver, oval, invändigt förgylld, Gävle 1799, 6,5x4 cm, vikt 49,6 g, monogram.